توضيحات درباره دوخت انواع درزها

١- درز ساده يا معمولى. اين نوع درز بيشتر از درزهاى ديگردر دوخت لباس بكار ميرود معمولا بيشترين درزهاى لباس از اين نوع هستند در اين نوع دوخت نخ و سوزن وطول بخيه بايد متناسب با پارچه باشد و بايد دوقسمت از پارچه راروى يكديگر قرار دهيم و با سنجاق يا كوك به هم متصل كنيم تا كارزير چرخ حركت نكند در دوخت اين نوع درز فاصله بخيه دوخت از لبه درز در تمام طول دوخت بايد يكسان و مساوى باشد مانند شكل زير

درز

و از اين دوخت جهت وصل درز پهلو وسرشانه و انواع برشهاى راسته و لبه هاى پائين دامن استين و بالاتنه و...... استفاده ميگردد.

٢- دوخت درز منحنى در اين نوع دوخت بايد از سرعت كم چرخ استفاده كرد به اين دليل كه بتوانيم فاصله دوخت از لبه را به شكل يكنواخت و يكسان در اوريم وبراى كنترل بهتر دوخت طول بخيه را به اندازه ١/٥ تا ٢ ميليمتر تنظيم كنيد از اين دوخت براى وصل يقه ها دوخت برش پرنسس و يقه هاى نوك گرد مانند يقه ب ب استفاده ميگردد نوع چرخ كارى مانند شكل زير ميباشد .

درز منحنى

انواع دوخت هاى مختلف در خياطى - قسمت دوم

٣- **كوك بست**: براى اتصال پارچه هاى راه واه يا چهار خانه يا طرحهايى كه بايد منظم مقابل هم قرار گيرند استفاده مى شود تا هنگام برش خطوط حركت نكند ودقيق پارچه برش زده شود روش كار هم به اينگونه ميباشد كه پارچه را از يك خط مشخص تا ميزنيم و سوزن را از همين قسمت فرو كرده ودقيق در سمت زيرى كار و كاملا روى همان طرح قرار داده واز زير پارچه خارج ميكنيم ضمنا طول كوك بست نبايد خيلى بلند باشد واين نوع دوخت رو به شكل اريب هم ميتوان انجام داد.

٤- **كوك ريز و درشت**: اين شيوه دوخت اكثرا جهت اتصال دو نوع پارچه به يكديگر مى باشد كه جهت يكى شدن ان براى برش يا دوخت به كار ميرود به طور مثال پارچه اى مانند حرير يا دانتل كه بايد همراه استر دوبل شده و باهم برش زده شود روش كوك هم روى اين سبك كار با فاصله راه هاى عمودى به فواصل ٥ الى ٧/٥ سانتيمتر ودور تا دور پارچه مى باشد كه طول بخيه هم به ظرافت پارچه ميتواند از ١ تا ٣ سانت متغير باشد.

انواع دوخت هاى مختلف در خياطى - قسمت اول

١- دوختهاى دستى و تزئينى
٢- دوخت با انواع ماشينهاى دوخت خانگى و صنعتى

✅ دوختهاى دستى عبارتند از :
١- كوك كوك ابتدائى ترين و ساده ترين نوع دوخت با دست است كه به منظور اتصال موقت تكه هاى لباس جهت جلوگيرى از جابجا شدن انها تا رسيدن به مرحله پرو ميباشد نكته مهم اينجاست كه براى كوك زدن قطعات بايد حتما انها را روى سطحى مانند ميز كار بگذاريم واز گرفتن در دست خوددارى كنيم. كوك نيز خود انواع گوناگونى دارد كه بسته به اهداف دوزنده در موارد مختلف به كار مى رود.

✅ انواع كوك عبارتند از:
١- كوك ساده
٢- كوك شل
٣- كوك بست
٤- كوك ريز و درشت

✔️كوك ساده در اين نوع دوخت ابتدا انتهاى نخ را گره زده واز ته سوزن دوخت به اين صورت كه سوزن را در دست چپ گرفته و با دست راست نخ را از ته سوزن عبور ميدهيم(بسته به چپ دست بودن بر عكس عمل كنيد) سپس سوزن را از زير پارچه به سمت رو بيرون مياوريم وبه فاصله ١/٥ سانت مجدد سوزن را در پارچه فرو برده واين كار را به دفعات تا انتهاى كار تكرار ميكنيم.

✔️كوك شل در اين نوع دوخت بايد ابتدا سوزن نخ شده را پنج سانتيمتر با فاصله از لبه پارچه خارج كنيم و سوزن بعدى را به پشت اين نقطه و در فاصله نصف پنج سانت فرو كنيم و ٢ الى ٢/٥ سانت طول نخ را بيرون پارچه نگه داريم و به همين شكل ادامه دهيم كوك شل جهت رد گذارى و انتقال طرح روى سمت ديگر كار ميباشد كه براى قرينه سازى است و از گچ خياطى يا كاربن هم جهت سهولت كار ميتوان استفاده كرد.

ادامه در قسمت دوم

آموزش کت‌ یقه آمریکائی

از اين يقه براى انواع كت،بلوز،مانتو و پالتوها ميتوان استفاده نمودو بسته به جنسيت پارچه واستفاده آن در فصول مختلف طرحهاى آن را ميتوانيم پهن يا باريك طراحى كنيم. نحوه الگوسازى باريك اين يقه به اين شكل ميباشد.
ابتدا جلوى الگوى پايه مقدار روى همگرد جهت جادكمه لباس رو اضافه كرده وسپس خط شكست را طراحى ميكنيم.

کت‌ یقه آمریکائی

بازى يقه به سليقه مشترى بستگى دارد و از خط شكست يقه و در امتداد آن به اندازه گودى گردن پشت الگو خارج شده خطى مستقيم به سرشانه ميكشيم و از نقطه انتها عدد ثابت 3cm را خارج شده و از روى خود خط سرشانه 3/5 cm خارج ميشويم اين دو نقطه را با خطى صاف توسط خط كش بهم متصل ميكنيم وباقى يقه را مانند نمونه طراحى شده روى مدل به سليقه خودمان ميكشيم تمامى اين سبك يقه ها مانند خودشان نياز به سجاف يقه دارند.

یقه آمریکائی

آموزش كت يقه آرشال

براى طراحى اين يقه ابتدا الگو سازى پايه را اماده ميكنيم و با انتخاب مدل و روى هم گرد لباس بازى يقه را روى cf (خط وسط جلو )مشخص كرده و يقه را با توجه به مدل انتخابى يعنى پهن و باريك بودنش يا طول يقه به اين شكل ترسيم ميكنيم.
ابتدا روى خط سرشانه از گودى گردن ١ cm به سمت حلقه استين داخل ميشويم و ١٢ الى ١٥ يا با توجه به مدل عدد بالاترى را روى خط cf پايين امده و اين دو نقطه را به هم وصل كرده و خط شكست يقه بدست ميايد و براى پهناى پشت يقه عدد ٦ الى ٨cm را در نظر بگيريد ومانند نمونه اموزشى مدل يقه را طراحى كنيد.
ارتفاع طول پشت يقه هم به اندازه گودى گردن پشت الگوى پايه +١cm ميباشد كه در امتداد خط شكست بالا ميرويد. مانند طرح اموزشى به نمايش گذاشته شده.

تاريخچه اى از كت

كت يكى از قديمى ترين پوششها در لباس افراد بوده كه قدمتش به قرون وسطى باز ميگردد. اين لباس معمولا براى مجالس رسمى مورد استفاده قرار ميگيردو خصوصياتش اينگونه ميباشداز سمت جلو باز است و يقه هاى خاصى روى ان طراحى ميگردد توسط چند دكمه يا تك دكمه روى هم قرار ميگيرد و بسته به مد در دوران مختلف مى تواند با بندهاى زينتى يا زيپ ياگيره هاى تزئينى و كمربندهاى مخصوص روى هم قرار گيرد داراى آستين بلند با سردست هاى متفاوت ميباشد و رسمى ترين رنگش در انواع مجالس و مراسم رنگ مشكى ميباشد.

در حال حاضر انواع برشها وجيبهاى فانتزى روى كتها طراحى ميگردد كه بسته به سن و سال مورد پسند مشتريان قرار گيرد و براى سازمانها و ارگانهاى رسمى هم با نماد خواستى ديزاين ميگردد كه معرف شغل وسمت اشخاص است.

نويسنده مقاله : مهشيد شفيعيان مديرو موسس اموزشگاه طراحى و دوخت كلبه هنر با ارائه مدرك رسمى از سازمان فنى و حرفه اى كشور

چگونه يك طراح و خياط ماهر شويم - قسمت آخر

با توجه به مطالب قسمت اول ودوم بايد متدكر شويم كه رمز موفقيت ومهارت داشتن در هر شاخه اى تلاش و جستجو براى بدست آوردن نكات ريز و جديد در ان زمينه وخلق آثار مفيد و متمايز از ديگران است تا بتوانيم به هدف اصلى خود دست يابيم و اما در زمينه طراحى و دوخت ودوز تمامى اين توضيحات و رعايت كردن نظرهاى پيشكسوتان وداورى هاى كارشناسان فن و متخصصان در اين رشته حائز اهمييت ميباشد.
فراگرفتن آموزشهاى صحيح از مراكز معتبر وادامه مراحل لازمه جهت تكميل حرفه واستفاده از نيروهاى جوان و دوره ديده و داشتن فضا و مكان و تجهيزات مورد نياز و كافى و رعايت كردن نكات اساسى و اصولى در تركيب طرح و رنگ و مدل و جنسيت و جذابيت كار ومرغوبيت يك توليد چشم و نظر بيننده رابه محصول توليد شده شما جلب كرده وباعث توجه بيشتر مشتريان اجناستان ميباشد.
حال در اين مرحله نتايج مثبتى بابت وقت و زحمات كشيده شده شما براى يك توليد مثبت نمايان ميگردد وبا به ثبت رساندن محصول و دريافت مجوز زمان بهره بردارى از كالاى شما ميرسد كه با ارسال اين توليد در مكانهاى مختلف مصرفى و اقصى نقاط دنيا نامى از شما و محصولاتتان بر جاى ميماند كه باعث افتخارخود و جامعه و اقتصاد آن ميباشد.
(تنها كنجى كه ارزش جستجو كردن دارد هدف است)
نويسنده مقاله: خانم مهشيد شفيعيان موسس و مدير مجموعه و كارگاه هنرى طراحى و دوخت و خياطى كلبه هنر با مجوز رسمى از سازمان فنى و حرفه اى

چگونه تبديل به يك طراح وخياط ماهر شويم - قسمت دوم

با توجه به نكاتى كه در قسمت اول اين مطلب ذكر كرديم براى ادامه بايد با روشهاى صحيح آموزش آشنا گرديد و بدانيد كه بايد از كجا شروع كنيد تا در امر دوخت ودوز موفق گرديد و با توجه به اين موضوع كه از قرن ها پيش لباس در بين ملل مختلف به سبكهاى گوناگون بوده ولى پايه و اساس الگو سازى آنها در اكثر موارد يكسان ميباشد و بسته به سن و جنسييت افراد ترسيم ميگردد.

مثال:البسه نوزاد- بچه گانه- زنانه- مردانه-مجلسى- عروس و........... كه هر كدام الگو سازى خاص خودشان را دارند. مهمترين نكته در موفقيت يك خياط آشنايى با شناخت اندام ميباشد و در ادامه اندام شناسى اندازه گيرى اصلى ترين مبحث در الگو سازى و برش يك مدل تعريف شده ميباشد با توجه به اين نكات و رفع ايرادات در اين زمينه رسم الگو وشناخت متدها مطرح ميگردد.

ادامه مطلب در قسمت سوم